Художня обробка металу у ювелірному мистецтві народності Мяо

Стаття пропонує читачам ознайомитися з унікальним історичним і культурним феноме­ном – ювелірним мистецтвом етнічної групи мяо, Китай. Становлення ювелірного мистецтва цього дивовижного народу відбувалося тисячоліттями за умов майже неперервної міграції та військового спротиву ворожим племенам, необхідності збере­ження національної міфології та відображення історії, героїчного епосу та фольклору попри відсутності письменності, що й визвало специфіку ювелірних виробів та технологій художньої обробки металу. Дослідження цивілізацій на території сучасного Китаю зосередилося на культурі та мистецтві домінантної народності хань, випустивши з поля зору унікаль­ні цивілізації інших малих народностей. Тільки з середини XX ст. починається дослідження культури, історії та мистецтва етнічної групи мяо, які знаходять виявлення в поодиноких працях американських та китайських дослідників. Авторка пропонує аналіз вибору срібла в якості матеріалу ювелірних виробів та основних технік обробки срібла, які вона опанувала на власному досвіді під час польових досліджень у провінції Гуйчжоу, Китай. У статті приводяться приклади появи нових ремесел та різкої зміни в технологіях, оснащенні майстерень під впливом зміни укладу життя та історичних подій. Унікаль­ний досвід майстрів-ювелірів народності мяо, які зберегли старовинні техніки по наш час, вимагають ретельного вивчення етнологами, істориками та мистецтвознавцями та дбайливого збереження для передачі нащадкам.

Мета статті є огляд та впорядкування технік художньої обробки металу, які використовуються ювелірами етнічної групи мяо (Китай) на осно­ві аналізу срібних прикрас народного костюму для вироблення цілісного уявлення про методи обробки металу та історико-культурні причини їх використання.

1. 戴荭,楊光賓苗族银饰(简体书)// 中国轻工业出版社, 2016 156 c.

2. Jin Dan, Ma Xueliang, Mark Bender (translator) Butterfly Mother Miao (Hmong) Creation Epics from Guizhou. China Hackett Publishing Company, Inc., 2006 −

3. 李黔滨苗族银饰. 2011. 226 c.

4. Margaret B. Duda Four Centuries of Silver: Personal Adornment in the Qing Dynasty and After. Times Editions, 2002. 208c.

5. Thomas S. Vang A History of the Hmong: From Ancient Times to the Modern Diaspora. 2008. 481c. URL: https://www.lulu.com/

6. 徐朝,刘娟苗族银饰文化研究// 服饰与文化:民族服饰, 2014.1.26. 17-23c.

7. 宛志贤苗族银饰Miao’s Silver Ornaments // 贵州民族出版社, 2004 64c.

8. 宛志贤,燕达,高嵩严打苗族盛装Miao’s Attires // 贵州民族出版社, 2004 64c.

9. 张立玉, 陈珞瑜中西民俗对比研究A Comparative Study Between Chinese and Western Folklore. Beijing Book Co., Inc., 2016. 402c.

10. 郑泓灏苗族银饰文化产业调查研究// 社会科学文献出版社; 第1版edition 2018.9.1. 233c.