ЛДІПДМ: від заснування до перших випусків

Повний текст статті
з'явиться незабаром

Заснування в 1946 році, після завершення Другої світової війни, Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва  слід розглядати з двох діаметрально протилежних позицій. З одного боку, цей факт був позитивним, адже декілька поколінь випускників навчального закладу внесли вагомий вклад у розвиток українського мистецтва другої половини ХХ століття. Разом зтим, потрібно мусимо усвідомлювати, що створення у Львові  мистецького навчального закладу радянського типу було складовою процесу експансії радянського тоталітарного режиму у «вазз'єднані» землі Західної України і відбувалося на тлі жорстоких репресій та ідеологічних «чисток». Засади «найпередовішого творчого методу» впроваджували в місті у трьох осноавних напрямах: створення філіалу радянської Спілки художників, «фільтрація» місцевих музейних колекцій і фондових збірок, заснування вищого навчального закладу радянського типу,. На кожному з цих напрямів українська культура зазнала значних деформації і нищівних руйнувань. ЛДІПДМ займав частину будинку колишньої Художньо-промислової школи, зведеного для неї у 1909 р. Крім інституту в будинку одночасно перебували художнє училище, залізничний технікум і два профтехучилища. Щоб новостворений інститут не виглядав штучно привнесеною у середовище міста установою, його педагогічний склад було сформовано за принципом своєрідного симбіозу – переважаючих “надійних кадрів”, тобто випускників навчальних закладів Києва, Москви та Ленінграду, і авторитетних місцевих художників-педагогів – І. Бокшая, С. Гебус-Баранецької, О. Кравченка, В. Манастирського, І. Севери, Р. Сельського, Г. Смольського, М. Федюка.

7.012 (477.83)
  1. Бадяк В. Тоталітаризм і творчий процес. Львів: Львівська академія мистецтв, 1995.  100 с.
  2. Голубець О. М. Львівська кераміка. Київ : Наук. думка, 1991. 120 с.
  3. Гуторов И.  Эпизоды жизни: в утопии и обмане.  Львов: Издательство “Вільна Україна”, 1998. 240 с.
  4. Запаско Я. Нелегкі перші кроки. Вісник Львівської академії мистецтв. 1996. Вип. 7. С. 88–93.
  5. Шимчук Є. Зеновій Флінта: штрих до портрета. Альманах 94: Мистецький науково-популярний ілюстрований щорічник. Львів : Львівська академія мистецтв, 1995. С. 31–32.