Розглянуто можливості використання у дизайні інтер’єру і графічному дизайні сучасної української витинанки, виконаної з урахуванням самобутніх українських традицій. Окреслено історичні та соціальні передумови розвитку цього виду мистецтва, оскільки витинанка має потужні творчі можливості, гармонійно поєднуючи мистецтво і ремесло. Наголошується, що виготовлення витинанки не передбачає особливої матеріально-технічної бази, а це дозволяє реалізовувати творчий потенціал багатьом самодіяльним митцям, долучаючи їх до народної культури. Визначено, що українська витинанка як складова етнодизайну є тією формою творчої діяльності з яскраво вираженим етнічним компонентом, що базується на народних традиціях, синтезує мистецьку і технічну складові та має перспективу масового тиражування виробів. Водночас українська витинанка може використовуватися в арттерапії для підтримки людей у складних життєвих обставинах, а також в якості засобу національно-патріотичного виховання молоді, оскільки сприяє ствердженню національної самосвідомості українців. За допомогою витинанки можна привернути увагу світу до української культури, що є важливим завданням під час війни в Україні. Витинанка завдяки зверненню до фольклорних джерел, доступності, масовості та простоті виготовлення здатна вплинути на розвиток українського етнодизайну, який під час повоєнної розбудови України повинен стати підґрунтям для відродження культури, духовних цінностей і самоідентифікації українців. Творче осучаснення такої традиційної художньої форми мистецтва як витинанка сприятиме розвитку національного стилю та утвердженню культурного іміджу України у світі.
Мета дослідження – виявити сучасні тенденції розвитку української витинанки в контексті етнодизайну з розглядом її потенціалу в популяризації української культури в сфері дизайну. Методологія ґрунтується на порівняльно-історичному, описовому, аналітичному і мистецтвознавчому методах для визначення культуротворчого потенціалу витинанки як складової народної матеріальної культури і напряму сучасного етнодизайну водночас.
Актуальність і наукова новизна полягає у розгляді мистецтва витинанки сучасного періоду з урахуванням його специфіки і можливостей популяризації української культури у світі за допомогою етнодизайну.
Ковпаненко Н. Нарбут Георгій Іванович. Видатні діячі науки і культури Києва в історико-краєзнавчому русі України: Біографічний довідник. Київ : Інститут історії України НАН України, 2005. Ч. 2. С. 76–83.
2. Мисткиня з Луцька створює принти на основі своїх витинанок. Бізнес. Район. Офіційний сайт. URL: https://business.rayon.in.ua/news/523771-mistkinya-z-lutska-stvoryue-pri... (дата звернення: 24.04.2024).
3. Музика Л. П'ять валіз із вбранням і «паперове» національне плаття: українка Єлизавета Ястремська полетіла на конкурс «Міс Всесвіт» у США. Факти. Офіційний сайт. URL: https://fakty.ua/375286-pyat-chemodanov-s-naryadami-i-bumazhnoe-nacional... (дата звернення: 24.04.2024).
4. Олеся і Микола запрошують на «Коло Миколи». Прочерк. Офіційний сайт. URL: https://procherk.info/news/7-cherkassy/3184-olesja-i-mikola-zaproshujut-na-kolo-mikoli (дата звернення: 24.04.2024).
5. Сиваш І. О. Мистецтво етнодизайну в художній культурі України ХХ – початку ХХІ століття: дис. … канд. мистецтвознавства: 26.00.01. Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв. Київ, 2019. 210 с.
6. Селівачов М. Лексикон української орнаментики. Київ : АНТ, 2005. 399 с.
7. Слободяник Д. Сила традицій: художниця Дарія Альошкіна – про витинанки та рятівну магію творчості. Vogue.ua. Офіційний сайт. URL: https://vogue.ua/article/culture/art/sila-tradiciy-hudozhnicya-dariya-aloshkina-pro-mistectvo-vitinanok-ta-magiyu-tvorchosti-54279.html (дата звернення: 24.03.2024).
8. Станкевич М. Є. Українські витинанки. Київ : Наукова думка, 1986. 123 с.
9. Стрілець О. Українське мистецтво витинанки. Переяслав-Хмельницький, 2013. 134 с.
10. Танайдачук С. Витинанки. Народне мистецтво. 2000. № 3. С. 5 – 7.
11. Танайдачук С. Декоративне мистецтво. Київ, 1998. 153 с.
12. Тищенко О. Р. Історія декоративно‐прикладного мистецтва України (XIII–XVIII ст.): навч. посіб. для студ. вузів мистецтва та культури. Київ : Либідь, 1992. 189 с.
13. Шевченко Є. І., Корнієнко В. І. Українська витинанка. Альбом‐каталог. Київ : Народні джерела, 2013. 112 с.
14. Українське народне декоративне мистецтво: навч. посіб. / Р. В. Захарчук‐Чугай, Є. А. Антонович. Київ: Знання, 2012. 342 с.
15. Храмова-Баранова О. Л. Витинанка в контексті сучасної візуальної культури України. Історія науки і техніки. 2018. Т. 8. Вип. 1 (12). С. 75–82.